InsBioration – un nou proiect European implementat la INCDTIM

By July 13, 2022Uncategorized

Un proiect de cercetare în cadrul căruia Institutul Național de Cercetare-Dezvoltare pentru Tehnologii Izotopice și Moleculare (INCDTIM) este partener, a câștigat recent o finanțare europeană de 1.5 milioane EUR prin programul UE pentru cercetare și dezvoltare M-ERA.NET, bugetul INCDTIM fiind de 200.000 EUR, http://www.insbioration.de/home/.

Proiectul ”Bio-inspired interfaces for the development of next generation degradable multi-phase materials – InsBIOration” va fi realizat într-un consorțiu din care mai fac parte Leibniz Institut für Polymerforschung Dresden e.V (coordonator), CNRS Institut Charles Sadron Strassbourg, National Institute of Chemistry Ljublijana, University of Turku Finland și Kunststofftechnik Bernt GmbH, iar în calitate de parteneri asociați, BASF Chemetall GmbH, KTB Kunststofftechnik Bernt GmbH și Plasmatreat GmbH.

Scopul principal al proiectului este implementarea unui lanț complet de inovare, de la înțelegerea fundamentală a mecanismului de aderență al polidopaminei, la fabricarea de prototipuri de materiale multifazice pentru suprafețe antipatogene, baterii, supercapacitori și hibrizi polimer-metal și până la dezvoltarea de strategii de descompunere și biodegradare.